O nás

Horolezecký oddíl Sherpa climb vznikl v roce 2001, když se parta kamarádů, čerstvých absolventů Dědkovy horoškoly, potřebovala začlenit pod křídla Českého Horolezeckého Svazu. Naše mladické nadšení v následujících letech nám zajistilo velkou spoustu báječných zážitků, které posílily naše přátelství, a které si neseme dodnes. V tomto podhoubí vznikl, dnes již dobře známý, filmový festival Sherpa Fest a rovněž tato horolezecká škola.

Sherpafest 2015

Sherpafest

Během několika následujících let se náš oddíl postupně rozrůstal o nové členy, absolventy dalších ročníků horoškoly. Jak bylo zvykem, absolventi předchozích ročníků pomáhali s výcvikem nováčků, a tak se postupem času řada z nás stala kvalifikovanými instruktory a instruktorkami. Když se v roce 2010 na pár let uzavřela Dědkova horoškola, rozhodli jsme se pokračovat dál, již pod hlavičkou našeho oddílu.

Našim posláním je nadále co nejlépe předávat zkušenosti a znalosti s horolezeckou metodikou. Umožnit dalším zájemcům proniknout do tohoto krásného sportu a skrze roční kurzy, pořádané pro 15-20 lidí, umožnit dalším skupinám prožít podobná dobrodružství a navázat nová přátelství na laně i mimo něj. Právě tak, jak jsme to zažili i my.

Horolezecký oddíl Sherpa climb, l.p. 2005

Proč jsem absolvovat horoškolu?

Ve svých horolezeckých počátcích jsem se rozhodl absolvovat horolezeckou školu. Mým hlavním cílem bylo zvýšit svou bezpečnost při běžných rutinních činnostech a zároveň neohrozit svého spolulezce. Během absolvování horolezecké školy se mi potvrdil můj základní předpoklad, že horolezectví je řemeslo jako každé jiné. Jenom méně odpouští lajdáctví a nedůslednost. Po absolvování horoškoly se mi můj první dojem potvrdil. Zjistil jsem, že skály jsou plné lidí kteří nadšeně a často i velmi dobře lezou, na druhé straně však mají relativně malé základní znalosti o tom, jak minimalizovat riziko zranění pro sebe a svého spolulezce. Proto jsem nikdy času stráveného v horolozecké škole nelitoval a doporučuji její absolvování každému, kdo chce tento sport vážně provozovat. Jako prémii jsem ke svému vzdělání získal přátelství řady lidí, se kterými bych se jinak mimo horoškolu nepotkal.

R. Keil

Naši instruktoři

Jarka Schücková

Horolezectví se věnuje od roku 2000. Od roku 20010 je aktivní instruktorkou ČHS, je členkou Metodické komise ČHS. Nejraději má lezení na tvrdém materiálu, jako je vápno a žula, ale nepohrdne ani pískem. Pravidelně navštěvuje lezecké oblasti jižní Evropy. Lezení se pro ni stalo součástí života. Její motto: nikdy není pozdě začít s lezením.

Radan Keil

člen výkonného výboru ČHS (gesce za oblast vzdělávání a za činnost komise historie).
Pracuji jako lékař na 2. lékařské fakultě U.K.
Moje lezecká kariéra začala v roce 2000. Od roku 2010 jsem instruktorem skalního lezení (RCI), od roku 2012 jsem instruktorem HAL. Od roku 2013 jsem členem metodické komise ČHS a podílím se na výcviku nových instruktorů.

Jiří Řehoř

Horolezectví se věnuji od svých 18 let. Od roku 2003 jsem aktivním instruktorem ČHS. Rád lezu na skalkách, na pískovcích, v horách, v létě i v zimě, zkrátka vždy a všude. Na lezení mě nejvíce baví ta svoboda pohybu, maximální soustředění při výstupu a především ti kamarádi, se kterými do skal jezdím.
Jiří Mraček

Předseda horolezeckého oddílu HO V.N.O., nadšený lezec, pískař a horal. Se svým stoickým klidem ve skalách poradí nejistému horoškolákovi či horoškolačce. Večer u piva, nedocenitelný společník a bavič.
Zdeněk Nemazal

Horolezectvím se zabývá od svých 18 let. Výcviku nováčků se věnuje posledních cca 7 let, od roku 2008 je instruktorem ČHS. S lezením začínal v první polovině 80. let na pískovcových skalách v oblasti Adršpachu. Pískovcové skály patří proto k jeho oblíbeným. Je vyznavačem klasického lezení na skalách i v horách, nepohrdne však ani sportovně odjištěnou cestou. Během své lezecké činnosti lezl v mnoha českých skalních oblastech  a také v různých oblastech Evropy. Má rád i lezení v horách. Mimo několika výstupů v Alpách lezl i v Kyrgyzském Tian Šanu.

Pavel Rošický

Petr Kubíček

Od roku 2007 je instruktorem ČHS, většinu lezeckého času tráví na písku a v tradičních terénech a nejradši má méně navštěvované oblasti naší republiky. Lezení je pro něj životní cestou, kterou se snaží dodržovat. Je spoluzakladatelem a jedním s provozovatelů lezecké stěny v Nymburce.

Michal Buřil

Horolezectví se věnuje od roku 1999 a je lektorem Metodické komise ČHS. Má rád hory, kde čerpá energii a lezení, protože na skalách se sejde vždy dobrá parta a o zábavu není nouze. Baví ho výcvik v létě i v zimě a miluje lyže.

Michaela Adámková

Miluje bytí v horách - v létě písek i bigwall, raději klasické cesty než se tlačit na sportovkách, v zimě lezení ledů, skialpy a freeride.

Ondřej Řípa

Nadšený lezec srdcem i duší. Znalec lezecké historie a idol všech žen (18minuta)  :-)

Jiří Řehoř

Horolezectví se věnuje od svých 18 let. Od roku 2003 je aktivním instruktorem ČHS. Během své lezecké kariéry navštívil několik lezeckých oblastí v Evropě, Asii a Americe. Nejraději má lezení na písku či v horách.